Blog Yazarak (İçerik Üreterek) Nasıl Para Kazanılır? 2018

Blog Yazarak (İçerik Üreterek) Nasıl Para Kazanılır? 2018

“Yüksek trafik alıp bol ziyaretçi çekersiniz böylece 10K üstü bir trafikle hatırı sayılır bir gelir elde edebilirsiniz.”

Ne kadar kolay, kısa ve öz açıkladım değil mi? 🙂

Bu işler aynen yukarıdaki gibi oluyor ama nasıl olacağının detaylarını size özet geçmek istiyorum. Öncelikle içinde bulunduğumuz dijital çağın bir gerekliliği olarak size ait olan bir blog web sitenizin olması gerekiyor. (Eğer hala bir web siteniz yoksa buradan en düşük maliyetle sahip olabilirsiniz.)

Yüksek trafiği olan blog / magazin sitelerinin içerik üreterek nasıl yüksek kazanç elde ettiklerini konuya girmeden küçük bir örnekle yazmak istiyorum böylelikle içerik üretiminin ve yüksek trafiğin ne denli önemli olduğunu ve nasıl kazandırdığını daha net anlamış olacaksınız.

2016 -2017 arasında bir yıllık sözleşme ile adını yeni duyurmaya çabalayan bir iç giyim markasının internet satışlarını arttırmak amaçlı danışmanlığını almıştım. Marka kendi mağazalarında ürünlerini belli bir kapasitede satarken internet üzerindeki satışları neredeyse yok denecek kadar azdı. 1 gün içerisinde 1-2 parça siparişi geliyordu o siparişler de çalışanların veya yöneticilerin paylaşımlarından zoraki oluşan satışlardı. Hemen bir strateji belirleyip yol haritamı çıkardım. Bütçem çok kısıtlıydı (aylık 3.000 TL.). Bu bütçeyi o kadar verimli kullanmalıydım ki hedeflediğim trafiği düzenli olarak almaya başlayıp bütçenin bir kısmı bana kalsın düşüncesindeydim. Blogların gücünü bildiğim için hemen en etkili, adı duyulmuş kadın – moda blog sitelerini araştırdım. İlk karşıma çıkan siteye mail attım ve bir bayan beni aradı. Size özel bir teklifle e-postamızı yolluyor ve dönüşünüzü bekliyorum dedi. E-posta geldi. 1 tanıtım yazısı (linkli) için istenilen fiyat 7.500 TL. idi. Rakamı görünce istem dışı bir tepki gösterdim fakat teklif detaylarına baktığımda google analitik verilerinin günlük 2 milyon ziyaret olduğunu gördüm. Verilen teklif bu ziyaretçi sayısına ve popülerliğe göre çok mütevazi bir tanışma rakamıydı aslında. Hemen ertesi gün yönetimle bir toplantı ayarladım ve bütçeyi en az 3 -5 ay arttırmaları gerektiğini ve böylece satışlarının çok fazla olacağını somut verilerle açıkladım. Tabi ki teklifim reddedildi. Klasik seo çalışması ve sosyal medya yönetimi ile günlük 200 TL. olan satışlar 3.cü ayın sonunda 6-7 bin lirayı görmeye başladı. İşi bıraktığımda ise günlük satış rakamı en yüksek 9 bini görmüştü ama o kadar işte. Daha fazlası mümkün değildi manuel olarak. Mutlaka yardım, destek almak gerekiyordu ve marka benim önerimi reddederek belki çok büyük bir fırsatı kaçırmıştı.

Şimdi yukarıda anlattığım olayda 1 tanıtım yazısı yayınlamanın değerini gördünüz mü? İşte siz de böyle bir trafik alabilecek site hazırlayıp yönetebilirsiniz. Sadece bir yıl sabrederek ilgi alanınızla alakalı düzenli içerik üretmeniz gerekecek.

Konumuza tekrar dönecek olursak optimize edilmiş bir blog sitesine sahip olduktan sonra ilgi alanınızla alakalı içerikler üreterek bunları okunabilir, takip edilebilir hale getirin. Kendinize dijital bir network oluşturun. Trafiği yüksek web  siteler (blog, haber sitesi v.s.) bulup bunlarla minimum fiyatlarla anlaşmalar yapıp içerikleri burada paylaşın. Backlink kazanmanız size uzun vadede yüksek trafik olarak dönecektir. İçerik üretirken arama motorlarının standartlarına önem verin. Görsellerinizi özenle seçin ve tüm kurallara uyun. İlerleyen zamanlarda size içerik üretiminin detaylarından bahsedeceğim. Tekrar belirtmek gerekirse blog sitesi ve içerik üretimi sizin yüksek kazanç sağlamanızda ilk sırada yer alan en maliyetsiz ve kazançlı bir araç olacaktır.

Not: devam yazımızda Google Adsense ile ortalama 500.000 – 800.000 aylık ziyaret alan bir sitenin yine ortalama 10-15 bin TL. kazanabildiğini anlatacağım..

Boss

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir