Bir blog site ile ne işe yarar? Neden blog açarsınız?

Bir blog site ile ne işe yarar? Neden blog açarsınız?

Öncelikle neden bir blog site açarız sorusuna cevap arayalım. Kendinizi, fikirlerinizi, hizmetlerinizi çok daha fazla insana hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırmak için blog yazarlığı yapılmaktadır. Ana amaç yazmaktır. Blog yazarları bu işi severek yapar ve sürekli araştırırlar. Hobi ile başlayan bu iş daha sonra kendiliğinden size bir gelir getirmeye başlar. Biz bu gelir modellerini biraz açıklayacağız.

Daha önceki yazımızda bir blog sitesi ile kaliteli içerik üreterek yüksek trafik çekebileceğimizden ve bunun sayesinde firma ve markalardan reklam (tanıtım yazısı) alabileceğimizden bahsettik. Bu yazımızda ise yine blog sitemiz ile başka hangi yollardan gelir edebileceğimizden bahsedeceğiz.

Blog sitesi ile gelir etme – bölüm 2

Bir blog sitesi açarken öncelikle ne üzerine içerik geliştireceğimize karar vermemiz gerekiyor. Sitemizde belirlediğimiz kategorilerde kaliteli içerik üretmeye başladıktan sonra trafiğimiz (sitemizi ziyaret eden kullanıcı yoğunluğu) artmaya başlayacak ve gelir elde etme yollarını araştırmaya başlayacağız.

Aşama 1: Sitemiz yayında, epey içerik üretip paylaştık ve artık site yüksek (10k üstü) trafik almaya başladı. Hangi gelir modellerini uygulayarak para kazanabiliriz? – site analiziniz için analitik ve diğer araçları kullandığınızı varsayıyorum-

1- Adsense: Google’ın site sahipleri ve yayıncılar için geliştirmiş olduğu bir araç olan adsense kısaca google reklamlarının sitenizde gösterilmesini sağlayıp bu şekilde size bir gelir kaynağı oluşturur. Sitenizin popülerliğine göre tıklama başına kazançlarınız 0,30 – 0,60 kuruş arasında olabilir. Adsense üyeliği almak için öncelikle sitenizin belirli bir seviye ve trafiğe gelmiş olması gerekmektedir.

2- Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı): Satış ortaklığı, birçok e-ticaret ve dijital hizmet sunan sitenin size üye olduktan sonra bir referans kodu vererek bununla yeni üye getirip komisyon kazanmanız faaliyetidir. Çok etkili ve devamlılığı olan bir gelir model şeklidir. Trafiği yüksek bir sitede bu tip affiliate paylaşımı çok etkili olacaktır. Bu konuyu affiliate marketing (satış ortaklığı yazımızda çok daha detaylı ve uygulamalı anlatacağız.)

3- Backlink: Trafiğinizi arttırmada ve arama motorlarında daha görünür olmada çok fazla işe yaramaktadır. Sizin sitenizin linki ne kadar çok önemli popüler (sitenizle alakalı) sitelerde yer alırsa siz de o derece görünür ve önemli olursunuz.

4- Aracılık: Yüksek trafik almaya başladıktan sonra başkalarının ürün ve hizmetlerini direk kendi sitenizden satışa sunabilir ve böylece ticari gelirler elde edebilirsiniz.

5- Direk Reklam Almak: Herhangi bir reklam teklifini değerlendirip alabilirsiniz.

Blog sistemleri ücretli ve ücretsiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ücretli dediğimiz kısımda kastımız kendi alan adınıza sahip olmanızdır. Diğer türlü blogspot ve wordpress’in ücretsiz versiyonlarını da kullanabilirsiniz. Eğer bu konuda profesyonel destek alıp bu işi detaylı öğrenmek isterseniz mutlaka online eğitimimize katılmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir