Doğru zamanda, doğru yere doğru ürünü satın!

Doğru zamanda, doğru yere doğru ürünü satın!

Hedef Ülkeler ile Dolar Kazanmanın Tam Zamanı!

E-Ticaretin önemli kurallarından biri doğru zamanda doğru yerde bulunmaktır. Sisteminizi kurdunuz ve işinizi hızlandıracak tüm teknikleri öğrendiniz ve sıra hazır olan platformlarınızda ürün sergileme ve satmaya geldi. İşte bu noktada ürünün satış hızı ve piyasa talebi önem kazanacaktır. “Winner product” yani kazandıran ürün diye adlandırdığımız bu ürünleri nasıl ve neye göre seçeceğiz?

Kazandıran ürünlerde en çok satan ürünlere bakmanız size bir fikir verecektir. En önemlisi de bölgesel eksikleri uygun fiyat avantajıyla tespit ettiğinizde listenizdeki ürünlerle hit yapmanız kaçınılmaz olacaktır. E-Ticarette doğru hedef kitleye doğru pazarlama yaparak biraz da tanıtımla satamayacağınız ürün yoktur. Şimdi ufak bir pratikle size paket içerisinde nasıl ürün / fırsat yakaladığımıza örnek bir ürün ile konuyu açıklayacağız.

Doğru zaman ve doğru yer kuralına uygun olarak ingilteredeki bir fırsatı oradaki bir tanıdığımızla fikir alışverişi yaparken yakaladık. Günlük hayatta kullandığımız karton bardaklar günlük iş hayatında çok fazla tüketiliyormuş ve 50’li paketler halinde sürekli olarak alıp kullanıyorlarmış Bu ürünün oradaki 50 adetlik fiyatı ise 5 pound muş. Bize fiyatın yüksekliğinden bahsedince ürünün bizim paramıza göre gayet pahalı olduğunu fark ettik ve daha uzağa gitmeden buradaki bir e-pazaryeri sitesinden rastgele bir arama yaparak ilk ürünü bulduk. Bizde bu bardakların 3000 adeti kdv dahil 119 TL idi. Alibaba üreticilerine bakmadık bile.. Alibabada bu eminiz ki çok daha ucuz.

Yukarıdaki örnek ürün doğrultusunda şunu farkettik ki ortalama bir milyon bardak o bölgede en kötü ihtimalle uygun fiyat verilerek 3 ayda satılabilir. Bu makaleyi hazırlarken Alibaba üreticilerine de mail atmaya başladık tabi. Amazon ve Ebay o bölgedeki en yaygın e-pazaryerlerinden olmakla beraber yerel e-ticaret kanallarını da satış zemini için araştırmaya başladık. Rakip ürün analizi de tamamlandıktan sonra fiyat, kargo ve vergiler hesaplanıp ürünümüz satışa hazır hale gelecek.

İşte basit şekliyle e-ticaret yapmak bu kadar kolay. Yeter ki gerekli altyapı oluştuktan sonra siz araştırmalarınızı doğru ve kurallara uygun olarak yapın. Amazon gibi e- pazaryerlerinde ygun fiyatlı ürün listelediğinizde çabuk satılmasının en büyük nedenlerinden biri de sizin gibi ticari ürün araştıran diğer satıcıların toplu siparişlerde bulunmasıdır. E-ticaret pazarında illaki son kullanıcıya satacaksınız diye bir kural yok. Fiyatınız uygunsa son kullanıcıdan önce diğer satıcılar bunları kapacaktır. Bir diğer yazımızda sizlere ürün seçiminde uç kategorilerden bahsedeceğiz. E-ticarete şimdi başlayın ve hedef ülkeler belirleyerek euro ve dolar bölgelerine girip dolar kazanın.

 

Not: Bahsettiğimiz örnekler bir yatırım tavsiyesi değildir. Bölge, zaman ve kişiye göre farklılık gösterebilir.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir