6 Yaşında Kendi İşinin Patronu Olan Küçük Emmett!

6 Yaşında Kendi İşinin Patronu Olan Küçük Emmett!

Bir Babanın Kendinden Bisiklet İsteyen 6 Yaşındaki Oğluna Verdiği Para Dersi!

6 yaşındaki Emmett’in istediği bisikletti, ama babası ona bu kadar kolay vermek istemedi, bu yüzden akıllıca bir fikir geldi. Oğlunu girişimcilikle tanıştıracaktı ve küçük Emmett’e bisiklet parasını kendisinin kazanması gerektiğini söyledi. Baba “Emmett yönlendirmem ile bazı eski oyuncakları ve doldurulmuş hayvanları bir araya getirip satışa çıkardı. O gün 70 dolar kazanmıştı. Bisikletini almak için yeterince para kazandı. Ertesi gün Sam’s Club’da dolaşıyorduk ve bu kar koni makinesini gördük. Bisiklet yerine onu alabilir miyiz diye sordu, böylece kendi işine başlayıp daha fazla para kazanabileceğini düşündüm ve soğuk içecek yapmak için istediği buz makinesini aldık.”

Kısa bir konuşmadan sonra aile çocuğuna buz makinesi almayı bir şartla kabul ediyor. Haftada 1 gün cumartesi günleri bu ürünleri satması koşulu ile bu işe başlayabileceğini söylüyorlar. Emmett ilk gün 12$, ikinci gün 17$ ve sonraki gün 25$ kazanarak bu kazancı sabitlemeyi ve buzlu içecek çeşitlerini arttırmayı başarıyor. Ürün çeşitlerinin artması ve tanınmaya başlaması da kazancını doğru orantılı olarak arttırıyor.

Babası Emmett’in kazancından buz makinesi parasını (ona ödünç verdikleri için) ve kazancının vergisini düzenli olarak alıyor. Emmett vergi olarak verdiği paranın aslında ilerde kendi üniversite parası için biriktiğinin farkında olduğundan sistemli çalışmaya ve ödemelerini yapmaya başlıyor.

Kısa zaman içinde kasabasında düzenlenen tüm etkinliklere davet edilen Emmett buzlu içeceklerini burada satışa sunuyor ve girişimcilik yolunda adım adım ilerliyor.

Tek isteği bir bisiklet olan ve bunu kendi kazanmak için başladığı yolda para kazanmayı öğrenen Emmett ileride kendi ve ailesi kadar eminiz ki en büyük girişimcilerden birisi olacak. Aslında bu örnek bize geçmiş zamanlardan başka bir çocuğun girişimcilik yolculuğunu hatırlatıyor.. Kim mi bu diğer küçük girişimci?

Dünyanın en zengin ikinci adamı ünvanına sahip Warren Buffet

Buffet da 5 yaşındayken dedesinin küçük dükkanında harçlığını çıkarmak için çalışıyor. Küçük bir kasabada bulunan dede Buffet’a ilk gün 6’lı Pepsi kola paketi veriyor ve bunun maliyetinin 2 $ olduğunu bu paketi daha fazlaya satarsa elde edeceği karın kendisinin olacağını belirterek işe koyulmasını istiyor. Buffet çalışkanlığıyla birkaç gün bu şekilde kasabada satış yapıyor ve para kazanıyor. Kazanmaya başladıkça daha etkin ve daha çok nasıl kazanabilirim diye düşünürken aklına altın fikir geliyor. Yeni fikri kasabanın biraz uzağında bulunan bir golf sahasında satış yapmak olan Buffet burada zenginlerin golf için bulunduğunu ve bunların soğuk içeceklere daha fazla para verebileceklerini belirtiyor ve henüz 5 yaşındayken golf sahasında kolalarını çok daha karlı fiyattan satıyor. Daha o dönemde girişimliği, para kazanmanın zevkini keşfeden Buffet’a büyüyünce ne olacaksın diye sorduklarında “dünyanın en zengin insanı olacağım” cevabını veriyor..

Bu nedenle hemen birşeyler yapmaya başlayıp para kazanın, çocuklarınıza bunu küçük yaşta öğretin..

Her zaman bir yol vardır. Bu yola sizi hedefleriniz götürür ve herşey önce hayal etmek ile başlar.

Siz de birer girişimci olup yüksek kazançlar elde edebileceğiniz bir işe atılmak istiyorsanız Sosyal Medya Ajansı kurma ve Reklamcılık eğitimimize katılın ve kısa sürede yeteneklerinize ve çalışma azminize bağlı olarak kazanç elde edin. İlgili link için buraya tıklayın.

Kaynak: boredpanda.com (emmett’in haberi dışardan, buffett’inki benden:) )

Emmett’in diğer fotoğrafları:

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir