Almanyada Şirket Kurmak / Yatırımcı veya Ortak Olmak

Almanyada Şirket Kurmak / Yatırımcı veya Ortak Olmak

İşinin Patronu olmak isteyenler için mükemmel bir iş fikrimiz var. Almanya’da şirket kurmak!

Hayalini kurduğunuz veya uzmanı olduğunuz işi Almanya’da kurabileceğinizi biliyor muydunuz? Dünyanın oturum alınması en zor  ülkelerinden biri olan Almanya yabancıların şirket kurmalarına – belirli yeterlilikleri var ise – izin vermektedir. Belirli yeterliliklerden kastımız ise Alman hükümeti bu süreçte sizden belirli şartları yerine getirmenizi istemektedir. Bu şartlara yazımızın devamında değineceğiz. Şimdi bu sürece girmeden önce ilk adımınızın ne olacağından bahsedelim.

YOLA ÇIKIŞ – İŞ PLANI HAZIRLAMA

Herşeyden önce yapacağınız işi iyi bir şekilde belirlemeli ve bununla ilgili “iş planı” hazırlamanız gerekiyor. Alman yetkililer başvuru sırasında sizden bu planı isteyecekler ve iş planınızı uygun buldukları taktirde yolunuza devam etmenizde size onay verecekler. İş planınızın Almanya’ya katma değeri, faydası gibi nedenleri göz önünde bulunduracakları için İş planını mutlaka Almanya’da bu işi yapan bir uzman mali müşavire yaptırmanızda – destek almanızda fayda var. Bundan sonrası ise sizin tamamlayabileceğiniz / yapabileceğiniz konular olacak. İş planı uygun – geçerli bulunduktan sonra diğer istenen şartlara adım adım göz atalım..

YETERLİLİK VE DONANIM

İş planınız için gerekli olan diğer kalemler ise kısaca şöyledir:

  • İş planınız için ayırdığınız bütçe (işinizin niteliğine göre değişmektedir. uzmanınız sizi sermaye miktarı konusunda mutlaka bilgilendirecektir. Banka hesabınızın sermayenizi göstermeniz açısından hareketli olması önemlidir.)
  • Yapacağınız iş konusunda yeterliliğinizi gösteren sertifika ve diplomalarınız. (Almanya sertifika ve diplomaya inanılmaz önem vermektedir. Uzman olduğunuz alanda kendinizi mutlaka sertifika ile kanıtlamanız gerekmektedir. Diplomanız yok ise mutlaka ilgili – yetkili kurumlardan bir meslek kursu alıp sertifika almanız iyi olacaktır. Sertifika alabileceğiniz kurumlar linkleri aşağıda yer alacaktır.)
  • A1-A2 seviyesinde Almanca bilginizin olması ve bunu belgelemeniz gerekmektedir. Bu alanda belgelendirme ve sınavı yetkili kurum olan Goethe Enstitute yapmaktadır.

ŞİRKET TÜRÜ: EN SIK KULLANILAN ŞİRKET TÜRÜ 

En sık kullanılan ve tercih edilen şirket türü GmbH – Limited Şirkettir. Tabi bu sizin işinize ve ortaklık durumunuza göre değişecektir. Limited şirket kurulumu için gerekli olan minimum sermaye tutarı 25.000 € dur. Bu rakam daha önce 250.000 € idi. Şu an Almanya bu sermaye miktarı sınırlamasını kaldırmıştır. Almanyada vergi kavramı, finansal kayıtların düzenli tutulması ve takip edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle uzman bir mali müşavir ile en başta anlaşılıp şirketin tüm kuruluş ve işleyiş safhalarında işinizi takip ettirmeniz ve beyannamelerinizin düzenli verilmesi çok önemlidir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki siteyi inceleyip almanya’da şirket kurma uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Berlin Danışmanlık: www.berlindanismanlik.com

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir