Hızlı Gelir Getirecek Pasif Gelir Modellerine Birkaç Örnek

Hızlı Gelir Getirecek Pasif Gelir Modellerine Birkaç Örnek

Pasif gelir size sürekli olarak kazancınızın artmasını sağlayan bir gelir türüdür. Pasif gelirin özelliklerine daha önceki makalelerimizde değinmiştik. Şimdi size en hızlı pasif gelir sağlayacak dijital (dijital olmayanlara ayrıca değineceğiz) birkaç üründen bahsetmek istiyorum. Bunların en başında mobil uygulama (mobile application) gelmektedir.

Mobil uygulama deyince bunun ne olduğunu hemen akıllı telefonunuza baktığınızda anlayacaksınız. Telefonunuzda kullandığınız tüm uygulamalar mobil uygulama kategorisine girmektedir. Örneğin whatsapp, mobil oyunlar, bankacılık uygulamaları bu gruba girmektedir. Mobil uygulamalar yazılımcılar tarafından hazırlanır ve sahibinin google playstore ve ios app store mağazalarında yayınlanarak kullanıcılara sunulur ve içinde sunduğu hizmete göre üreticisine belirli şekillerde gelir sağlar. Şimdi uygulamalardan elde edilen gelir türlerinin nasıl olduğuna ve sizin nasıl bir uygulama yapabileceğinize değinelim.

Gelir Türleri

Mobil uygulamalar iki şekilde gelir üretirler.

  1. Reklam gösterimi ile (google reklamları v.s.)
  2. Uygulama içi hizmet / ürün satışları ile veya uygulamanın kendisini ücretli yapmak

Bu iki model ile mobil uygulamanızı gelir getiren bir işletmeye döndürebilirsiniz. İşin en güzel tarafı da uygulamanız stabil versiyonda çalışmaya başladıktan sonra sürekli ilgilenmeyecek olmanız olacaktır. O store da çalışmaya devam ederken siz onun tanıtımı ile ilgilenip daha fazla indirilmesi ve kullanılması ile meşgul olacaksınız. Belli bir süre sonra kullanım ivmesi kazandıktan sonra zaten hiç ilgilenmeseniz de o indirilmeye siz de para kazanmaya devam edeceksiniz.

Şimdi pasif gelir kanalı oluşturmak için uygulamanızı hazırlarken hangi alanda yapacağınızı düşünmeye geldi. Öyle bir fikirle yola çıkmalısınız ki insanların ilgisini çekmeli ve onları eğlendirmelidir. Fikrinizi bulduktan sonra uygulamanızı yazmaya sıra geldi. Bunun için bazı maliyetleriniz olacak. Pasif gelirin mantığı da zaten başta yorulup sonra keyfini sürmek olduğu için bu masrafları da göze almanız gerekmektedir.

Uygulama Hazırlama Maliyetleri

Uygulama hazırlanırken öncelikle hem android hem de ios yazılımları için iki ayrı mağaza açmanız gerekecek. Ios versiyonunu daha sonra yapabilir veya hiç yapmayabilirsiniz. Bu size kalmıştır. Android mağaza açma bedeli ortalama 25 $ civarındadır. Ardından işinde uzman bir mobil uygulama yazılımcısı ile irtibata geçip projeniz için fiyat teklifi alıp bunun anlaşmasını yapmanız gerekmektedir. Uygulama hazırlama maliyeti istediğiniz uygulamanın zahmetine göre değişecektir (örneğin android için 15.000 – …. ). Yapmak istediğiniz uygulamanın kağıt üzerinde algoritmasını çıkardıktan sonra yazılımcı arayışına geçebilirsiniz. Alanında uzman ve referanslı kişilerle çalışmanız paranızın çöpe gitmesini de engelleyecektir. Bu konuda destek isterseniz partner firmamız Dağ Yazılım A.Ş. yetkilileri ile irtibata geçebilir ve uygun fiyatlar alabilirsiniz.

Son olarak size bir mobil uygulamanın ortalama getirisi hakkında fikir vermesi açısından Voodoo oyun firmasının oyunlarına bir göz atmanızı öneririm. Bu firmanın herhangi bir oyunu ortalama 5-10 milyon arası indirme almış ise günlük reklam geliri ortalama 8000 $ civarında olacaktır. Tabi firma bunları tanıtmak için sosyal medyaya ciddi reklam bütçeleri ayırmaktadır. Buna göre siz kendi hesaplamanızı yapabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir