Almanya İşçi Alımı 2019 Şartları

Almanya İşçi Alımı 2019 Şartları

Almanya 2019 İşçi Alımı Kanunu Onaylandı

Almanya geçtiğimiz aralık ayında parlementosundan yüksek oyla Avrupa birliği dışından göçmen işçi alımını onayladı ve kanunlaştırdı. İşçi alımlarına 01 Ocak 2020 den itibaren başlanacak olup önceden uyguladığı üniversite diploması olma zorunluluğunu da kaldırdı. Fakat bununla birlikte yine belirli şartlar koydular. Şimdi sizlere Almanya’da iş bulabilmeniz için gereken asgari şartları belirteceğiz. Almanya’da şu an asgari ücret ortalaması 2500 – 2750 arasındadır. İşveren taban asgari ücret diliminden fazla ödeyebilir size. Almanya’da mesai saatleri dışındaki ek mesai ücretleri de saat başına yüksektir ve böylece mesaiye kalan bir işçi neredeyse maaşı kadar ek mesai ücreti alabilir.

Almanya İşçi Alımında Neye Dikkat Edecek?

Almanya ister şirket kurun ister işçi olarak gidin sizden mutlaka bir Almanca yeterlilik belgesi ve temel Almanca bilmenizi istiyor. Almanya’ya gidişin ilk temel kuralı kesinlikle temel bir seviyede Almancanızın olması olacaktır.

Size tavsiyemin öncelikli olarak kaliteli bir dil okuluna yazılmanız veya özel ders almanız olacaktır. Kurs aldıktan sonra bu Almanca bilginizi ÖSD veya Goethe Estitü kurumlarından birinde sınava girerek resmi sertifika almanız gerekmektedir. Konsoloslukta sizin bu sertifikanıza bakacaklardır.

Bu aşamadan sonra bir mesleğiniz var ise bu mesleğinizi resmi olarak belgelemeniz gerekmektedir. Mesleğiniz yok veya yeni bir meslek edinecekseniz de meb onaylı bir kurstan yeni bir meslek dalıyla (bilişim teknolojileri çok tercih edilmektedir) ilgili bir kurs almanız gerekmektedir. Bu şekilde mesleğinizi belgelemiş olacaksınız. Bunun dışında bu süreç ile ilgili tüm hazırlıklarınızı eksiksiz yapmanız gerekmektedir. Almanya bu konuda eksik belge v.s. kabul etmemekte.

Almanya’ya çalışmak için veya şirket kurmak için gitmek istiyorsanız bu yazdıklarımızı da dikkate alarak mutlaka danışman bir firma ile yol almanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Şirket kurulumunda ve işçi alımı – çalışma vizesi konusunda danışmanlık için biz bir tavsiyede bulunabiliriz. Berlin Danışmanlık size işçi alımı sürecinde hazırlıklarınızı eksiksiz tamamlamanız konusunda danışmanlık desteği vermektedir.

Berlin Danışmanlık Web Site: https://berlindanismanlik.com/

Almanya işçi alımında dil ile birlikte mutlaka mesleğinize de bakacaktır. Bu nedenle mutlaka mesleğinizi resmi kurumlardan (halk eğitim v.s. gibi) belgelemeniz iyi olacaktır. Bunun dışında evrak süreci ve iş başvurularınızı kendiniz yapıp gelen cevaplara göre konsolosluğa baş vuracaksınız. İşinizi buradan ayarlayıp başvurursanız Almanya sizden hesabınızda yüklü miktarda para göstermenizi şart koşmaz fakat işinizi ayarlamadan 6 aylık çalışma ve iş arama vizesi istediğinizde sizden orada nasıl geçineceğinizi öğrenmek için hesabınızda belirli bir para görmek isteyecektir.

Almanya’nın çıkarmış olduğu bu işçi alım kanununu ilgilenen ve kendine güvenen herkesin değerlendirmesini isteriz. Bol şans..

İşinin Patronu

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir