Web Sitenizden Para Kazanma – Google / Yandex

Web Sitenizden Para Kazanma – Google / Yandex

İnternette arama yapıp bir siteyi ziyaret ettiğinizde girdiğiniz sayfa içerisinde mutlaka google reklamları görmüşsünüzdür. Bazı büyük siteler google dışında da özel reklam alabiliyorlar ama konumuz google reklamları olacak bu yazımızda.

İçerik Üreterek Para Kazanma Teknikleri

Web siteniz üzerinden para kazanabilmeniz için öncelikle bir web sitesine sahip olmanız gerekmektedir. En kolay ve düşük maliyetlerle sahip olabileceğiniz web site türü wordpress blog sitesi türleridir. Eğer belirlediğiniz bir alanda içerik üretebileceğinize inanıyorsanız wordpress blog site sizin için çok uygun bir seçenek olacaktır. Fakat internette aktifseniz ve belirli bir konuda (oyun, bilgisayar v.s. gibi) network’e sahipseniz bir forum sitesi de düşünebilirsiniz. Forum sitelerinin gelir açısından avantajı ise insanların üye olup belirli konularda içerik üretmeleri ve konu tartışmaları yaparak yüksek trafik ve kullanım oluşturmasıdır. Bu şekilde insanlara içerik ürettirerek ciddi bir kaldıraç etkisi yaratabilirsiniz. Biz yine blog sitesi tarafına dönelim.

 

google adsense ile para kazanma

 

Blog sitenizi kurdunuz. Hangi alanlarda yazacağınıza karar verdikten sonra arama motorlarının kurallarına göre içerikler üretmeye başladınız. Arama motorlarının kuralları günümüzde değişmiştir. Artık bir makalenin ortalama min. 350-400 kelimeden ve özgün bir şekilde yazılmasını istemektedirler. Yani kopya içerikle arama motorlarında yükselemezsiniz hatta banlanırsınız. Bu kuralları youtube üzerinde onlarca eğitim videosundan öğrenebilirsiniz.

Artık sitenizde içerik yazmaya başladınız ve arama motorlarından belirli bir trafik almaya başladıysanız siteniz reklam gösterimine hazır demektir. Trafiğinizi nasıl öğreneceğiniz konusuna gelince bir gmail hesabı ile google analitik hesabı oluşturup bunu da hem sitenize hem de google search console’a bağlamanız gerekmektedir. Google analitik size günlük olarak günde kaç kişinin, hangi şehir ve ülkelerden sitenize girdiğini detaylı olarak göstermektedir.

Yeni kurulan bir siteye google adsense reklam hesabı almak kolay değildir. Öncelikle sağlam içerikler üretip trafiğinizi arttırmanız gerekmektedir. Ardından yine aynı gmail hesabınız ile google adsense hesabı oluşturabilir ve site url adresinizi vererek kayıt olabilirsiniz. Teknik konulardan çok fazla anlamanıza gerek yok yeterince sizi yönlendiriyorlar ama yine uzman birisini bulursanız destek de alabilirsiniz. 2019 verilerine göre sitenize giren ziyaretçiler reklamlarınıza tıkladığında – reklam veren bütçesine göre – bir tıklama başına ortalama 1 TL. den başlayan rakamlar alabilirsiniz. İçeriğiniz ne kadar kaliteli ve kapsamlı olursa ok kadar kaliteli reklamlar sayfanızda çıkacaktır. Bu şekilde çok fazla kazanılabilir mi diye sorabilirsiniz. Günümüzde günlük 1 milyon trafik alan blog siteleri vardır. Bu trafiğin örnek olarak sadece %10’u reklamlara tıklayıp ziyaret etse günlük çok ciddi bir reklam geliriniz (ort. mak. 100.000₺ gibi) olacaktır.. Şimdi içerik üretmeye değer mi değmez mi siz karar verin 🙂

İnternetten para kazanma yazı serimizin 3.cü konusunu da kısaca işlemiş olduk. Sistem kurma konusunda profesyonel destek almak isterseniz mail atabilirsiniz. Diğer eğitim serimizi de mutlaka inceleyin. İnstagramdan para kazanmak ve e-ticaret ile para kazanmak yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederim.

Yandex ise kısa süre sonra reklam faaliyetlerine girecek ve mantık google ile aynı olacak ama şu an liderlik google’da olduğu için google’ı baz aldık.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir