Pasif Gelir Nedir? Pasif Kaynakları Nelerdir?

Pasif Gelir Nedir? Pasif Kaynakları Nelerdir?

Pasif Gelir Nedir?

Belirli bir çaba (emek) harcadıktan sonra elde edilen sürekli ve düzenli gelire pasif gelir denmektedir. Pasif gelir hızlı kazanç ve kolay para kazanmak ile karıştırılmamalıdır. Pasif gelir kurduğunuz düzene göre doğru orantılı olarak size bir gelir getirir. Bazı pasif gelir türleri çok kısa sürede gelir getirirken bazıları ise uzun vadede size kazandırmaya başlar.
Pasif Gelirde Amaç
Pasif gelirde amaç olabildiğince az çalışarak (sistemi kurarken emek sarfedip) işin başında durmasanız bile sizin para kazanmanızdır. Sizin tüm zamanınızı alan bir işten elde edilen gelir emek – yoğun olduğu için pasif gelir türü olmaz (ör. dropshipping).
Birçok büyük zengin insan pasif gelir kaynakları oluşturarak paralarını sürekli arttırmaktadır.

Neden Pasif Gelir?
Pasif gelirle ilgili dünyanın en zengin ikinci adamı ünvanını elinde bulunduran ünlü yatırımcı Warren Buffet şu sözü söylemiştir:
“Eğer uyurken para kazanmanın bir yolunu bulamazsan ölene kadar çalışmak zorunda kalırsın.”
Şimdi pasif gelir yaratmanın önemini daha iyi anlayabiliriz.

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif Gelir Kaynakları
Pasif gelir kaynaklarını en temel şekliyle aşağıda maddeler haline sizlere listeledik.
Fiziki Kaynaklar Fiziki kaynaklar gayrimenkul kira geliri, fiziki şirket ortaklık ve yatırımları v.b.
Menkul Kaynaklar Hisse senetlerine yapılan yatırımlar kastedilmektedir.
Sanal Kaynaklar İnternet üzerinden elde edilen gelir türleridir.

 • Fiziki Kaynaklar
  Pasif gelir kaynaklarının en somut olanı kira geliridir. Özellikle de iş yeri kira gelirleri oldukça yüksek olduğu için en karlı pasif gelir türüdür.
  Yine çevrenizdeki iş yerlerine de fiziki ortak olup onlara yatırım yapabilir ve böylece düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. (bknz. startup şirketler)
 • Menkul Kaynaklar
  Hisse senetlerine yapılan yatırım türleridir. Warren Buffet da servetini hisse senetlerine yatırım yaparak kazanmış ve hala kazanmaya devam etmektedir. Buffet borsada şans yoktur, matematik ve mantık vardır demiştir.. Borsa ve Hisse Senedi Yatırım makalemizi inceleyin.
  Önemli Not: Bu alanda ciddi bir eğitim almadan kesinlikle bu tür yatırımlar yapmayın.
 • Sanal Kaynaklar
  Kısaca internetten para kazanma da diyebiliriz. Web Sitenizden ve youtube üzerinden elde ettiğiniz reklam gelirleri, E-ticaret yapmak, E-kitap hazırlayıp (ingilizce) amazon üzerinden satmak. İnsanların paylaşım, e-ticaret ve tartışma yapabilecekleri orjinal projeler üreterek kullanıcılarınız üzerinden para kazanmak. Kullanıcıların içerik üretmesi..

Pasif Gelir Kaynaklarına Örnekler

Fiziki Pasif Gelir

Yatırım amaçlı gayrimenkul, araç ve iş makinası alıp kiraya vererek KİRA GELİRİ elde etmek.

İnternetten Gelir
Youtube kanalı açıp faydalı içerik üreterek reklam geliri elde etmek. Başlangıçta yapacağınız yatırıma göre çok etkili bir sayfa oluşturabilirsiniz. Hatta videolarınızı freelancer sitelerden uzmanlara da ücret karşılığı hazırlatabilirsiniz. Fotoğrafçılıktan anlıyorsanız stok fotoğraf sitelerine üye olup fotoğraf satabilirsiniz. Bir konuda uzman iseniz eğitim videolarınızı satabilirsiniz.
En önemli örneklerden birisi ise

Mobil Uygulama Geliştirme
Mobil uygulama geliştirerek bunu çok büyük kitlelerin kullanımına sunabilirsiniz. Mobil uygulamalarda uygulama içi ürünleri satarak ve reklam gösterimi yaparak çok ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Bir mobil app yapmak istiyorsanız bunu uzman birisine de ücret karşılığı yaptırabilirsiniz.

Örnekler daha fazla arttırılabilir. Siz de kendi pasif gelir kaynaklarınızı yorum bölümüne ekleyebilirsiniz.

İşinin Patronu Eğitim Serisi
www.isininpatronu.com

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir