Borsa ve Hisse Senedi Nedir? Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsa ve Hisse Senedi Nedir? Yatırım Nasıl Yapılır?

Öncelikle hisse senedinin ne olduğundan bahsederek borsa ve borsaya yatırım konusuna girelim. Hisse senedi sahibinin bir şirkete ortaklığını belgeleyen bir evraktır. Şirketlerin kuruluş amaçları para kazanmak yani kar yapmaktır. Böylece hisse senedi sahipleri de şirketin kazandığı paraya yani şirketin karına ortak olurlar.

Hisse senetlerinin alım ve satımı borsada yapılmaktadır ve borsada işlem gören her hisse senedinin bir fiyatı vardır. Bu fiyat arz ve talep dengesinde oluşur. Eğer bir hisse senedinin arz miktarı talep miktarından daha yüksek olursa diğer bir deyişle bu hisse senedini satmak isteyenlerin sayısı almak isteyenlerin sayısından yüksek olursa hisse senedinin fiyatı düşer. Fakat bir hisse senedinin talep miktarı arz miktarından yüksek olursa, yani borsada bu hisse senedi için satıcıdan çok alıcı olursa hisse senedinin fiyatı yükselir.

Eğer borsadaki fiyatlar arz ve talebe göre oluşuyorsa bu arz ve talebi etkileyen en büyük etkenler nelerdir?

Bu konudaki en büyük etken kesinlikle piyasadaki aktörlerin hisse senedinin geleceğine dair beklentileridir. Bu şu anlama gelir;

Bir hisse senedinin şu an ki fiyatı piyasanın geleceğe dair beklentilerine göre oluşuyor. Kısacası şirkete dair, ekonomiye dair ve şirketin geleceğine dair piyasadaki tüm bilgilerin şu an ki hisse senedi fiyatını çoktan etkilediğini düşünebiliriz.

Genellikle piyasalarda uzmanlar birkaç hisse senedi seçip almak yerine bütün hisse senedi piyasasına yani endekslere yatırım yapılmasını tavsiye ediyor. Bu yatırım stratejisinin en büyük avantajı düşük riskli olmasıdır.

Borsa yatırımlarında 2 çeşit risk vardır:

1- Sistematik Risk: Farklı şirketlere ve sektörlere yatırım yaparak bireysel risklerdeki tehlikeleri minimize edebilirsiniz. Bunu en iyi şekilde borsa endekslerine yatırım yaparak uygulayabilirsiniz. Mesela BIST 100 endeksine yatırım yaparak hiçbir sektörün bireysel riskine maruz kalmıyorsunuz. Çünkü bütün Türkiye ekonomisine yatırım yapıyorsunuz. Bir sektör çökerse başka bir sektör büyümeye başlar. Fakat ülke ekonomisi çökerse yine zarar etme riskiniz vardır. Bu durumda da başka ülke endekslerine yatırım yapmakla bu riskinizi de minimize edebilirsiniz. Bu stratejiye pasif yatırım stratejisi denmektedir.

2- Bireysel Risk: Sadece yatırım yaptığınız şirketle ilgili risklerdir. Şirket birçok nedenden dolayı zarar edebilir ve satışları düşer. Bu durumda hisse senedi fiyatlarını düşürür.

Hisse Senedine Nasıl Sahip Olursunuz?

Bir hisse senedini almak için bankanızı kullanabilirsiniz. Bankanızdan yatırım hesabı açarak buraya para koyar ve hisse senedi alım talimatı verebilirsiniz.

Borsa ve hisse senetleri hakkında bilgi sahibi olmadan kesinlikle yatırım yapmamalısınız. Bu konu ile ilgili mutlaka uzmanların ve tecrübe sahibi kişilerin bilgilerine başvurunuz.

İlginizi çekecek bir makale: Pasif Gelir Elde Etme Yöntemleri

borsa 100, borsa kralı, hisse senedi nedir, en iyi hisse senetleri, endeks yatırımı, şirketlere yatırım, borsada başarı, borsaya giriş, hisse senedi nasıl alınır, hisse senedi fiyat, borsa yatırımı, borsa riskleri, bist 100 endeksi fiyat, istanbul borsa endeksi, yatırım riskleri, kriz ve borsa, borsa aracı kurum seçimi

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir