E-İhracat Nedir? Nasıl Yapılır? Yurtdışı E-İhracat ve Şirket

E-İhracat Nedir? Nasıl Yapılır? Yurtdışı E-İhracat ve Şirket

Ülkemizde e-ihracata duyulan ilgi gittikçe artmakta ve internet girişimcileri için yurtdışına ihracata yönelme de ciddi artış göstermektedir. E-ticaret üzerinden ürün satışı yapan herkes yurtdışına da ürün satabilir ve bu noktada kdv muafiyeti doğar. Yurtiçine kdv dahil sattığınız bir mal yurtdışından alındığında otomatik olarak %18 daha fazla kar edersiniz.

e-ihracat

Mikro İhracat

Yurtdışına yapacağınız 150 kg ve 7.500 € değerindeki tüm işlemlere Mikro İhracat denmektedir.

Mikro ihracat sadece gümrük beyanı operatör sıfatıyla hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT ) tarafından yapılmaktadır. Mikro ihracatla yurtdışına yapılan satışlarda KDV uygulanmamaktadır. Bu sayede KDV oranına bağlı olarak, yurt içiyle aynı satış fiyatıyla satıldığında %18 daha fazla gelir elde edilebilmektedir.

Mikro ihracat Elektronik Ticaret Beyanı (ETGB) yetkili kargo şirketleri tarafından yapılabilmektedir.

Mikro İhracat’a Nasıl Başlarsınız?

E-ticaret günümüzde iş modelleri arasında en çok ve hızlı kazandıran bir iş / ticaret türüdür. Her sektör gibi içinde bazı riskler barındırır (ürün değişimi, ürün iadesi v.b. gibi) fakat yine de karlı bir alandır. E-ticarete başlamak için öncelikle bir marka oluşturmaya ve buna bağlı olarak da bir e-ticaret web sitesine ihtiyacınız olacaktır. Eğer ciddi bir iş yapmak ve teknik sorun ve benzeri şeyler yaşamak istemiyorsanız size tavsiyem yıllık kiralanan e-ticaret site hizmetlerinden faydalanmanız olacaktır. Bu noktada size yazımın altında benim de kullandığım ve bayisi olduğum bir servisin linkini vereceğim. Sitenizde e-ihracat için gerekli dil ve altyapı da olacaktır. Sitenizi de bu şekilde kısa sürede hazırladıktan sonra ne satacağınıza karar vermeniz gerekecektir. Ürünlerinizi seçtikten sonra fiyatlamanızı da yaparak sitenize yüklemeye başlayın. Bu noktada yukarıda adı geçen kargo şirketleri ile bir anlaşma yapıp yurtdışı ülkelere olan fiyatları alın. Bundan sonraki adımınız ise işin en önemli kısmı pazarlama kısmıdır.

Ürünlerinizi tanıtabilmeniz için kendinize özel bir pazarlama stratejisi oluşturmanız gerekecek ve eş zamanlı olarak sosyal medyada yer almanız şart olacak. Sosyal medya sizi geniş kitleler ile buluşturup hızlı müşteri bulmanızı sağlayacaktır. Bu konuda bir ajanstan destek alabilir veya youtube üzerinden işin nasıl yapıldığını öğrenip kendiniz çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Yurtdışı müşterilerinizi arttırdıkça geliriniz de doğru orantılı olarak artacak olup ciddi bir döviz / ihracat girdisi elde edeceksiniz. Ürün seçinimizde niş ürünlere yönelmeniz sizi daha hızlı tanıtacak ve müşterilerinizin aklında daha çok yer etmenizi sağlayacaktır.

E-İhracat için web site teklifi almak isterseniz bize lütfen mesaj yollayınız.

İyi çalışmalar, bol kazançlar..

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir