Almanya Yeni Göç Yasası İş Arama Vizesi – Altın Vize

Almanya Yeni Göç Yasası İş Arama Vizesi – Altın Vize

Almanya 2020 yılından itibaren nitelikli – kalifiye işgücü açığını kapatmak için Avrupa Birliği dışından nitelikli, kalifiye, yükseköğretim görmüş adayları alacağını açıklayarak temel şartları yayınladı.

Yeni göç yasası – Nitelikli işçi alımı uygulamasına göre başvuracak adayların bazı niteliklere sahip olması gerekir. Yeni yasaya göre bir mesleği olan, bu mesleğini belgeleyebilen, iş tecrübesi olan ve dil bilen (ingilizce – almanca) nitelikli adayların başvuru yapabilecek.

Başvuruya Nasıl Hazırlanılacak? Neler Gerekiyor?

Aşağıdaki maddeleri yerine getiren nitelikli adaylar 6 aylık iş arama vizesi almaya hak kazanacaklar. İş arama vizesi sizin için Altın Vize olacak. İş arama vizesi ile Almanya’ya gelen bir aday bir iş sözleşmesi imzaladığı anda vize türü direk çalışma ve oturum vizesine dönecek ve tekrar dönmek zoruda kalmadan çalışmaya başlayacak.

almanya işçi alımı

İş Arama Vizesi (Altın Vize) Başvuru Şartları

  • İş başvuru dosyasının tam olarak hazırlanmış olması
  • Yüksek öğretim mezunu olmak. Diploma denklik ön kontrollerinin yapılmış olması
  • Dil yeterlilik belgelerinin (varsa) olması (dil yeterliliği büyük avantaj sağlamaktadır)
  • İş tecrübesini gösterir evrakların hazırlanması (yeni mezunlar da başvuru yapabilir)
  • Başvuru dilekçelerinin eksiksiz hazırlanması
  • Blokeli hesapta 6 aylık geçim parasının gösterilmesi (Adayın Almanya’da sponsoru varsa blokeli para gösterilmesi gerekmeyecektir)
  • Konaklama – ikamet belgelerinin hazırlanması
  • İş arama planı ve faaliyet dosyasının hazırlanması

Yeni nitelikli işçi alımı – göç yasasına göre iş bulma hızınızı belirleyecek en önemli etken İngilizce – Almanca seviyeniz ve meslek alanında bulunan işgücü açığıdır. Teknik – endüstriyel meslekler, mühendislik, bilişim, yaşlı – Hasta bakımı ve Hemşireler öncelikli tercih edilmekte ve diğer meslek alanlarına göre daha hızlı iş bulabilmektedir.

Not: Diploması olmayan meslek lise diploma veya ustalık belgesi sahipleri meslek denkliğini online olarak veya Almanya’da ilgili meslek odasına evraklarıyla yaptıracaktır. 

Başvurular Nasıl Olacak?

Başvurular için belirli şartlar konularak başvuracak adayların profesyonelce hazırlanmalarını duyurdular. Almanya kurallar ve kanunlar ülkesi olduğu için bu şartların kesinlikle tam olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.

Almanya’da yanında size iş verebilecek ve garantörünüz olacak akrabalarınız da size kapı açacaktır. İş başvuru dosyanız buna göre düzenlenebilir ve hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

Başvuru döneminde sizin için kariyer uzmanlarımız sizin hata yapmamanızı, zaman kaybetmemenizi ve açılan kontenjanlardan yararlanmanızı sağlayacaktır.

Almanya içinden sponsoru olan adayların blokeli hesaba ihtiyaçları olmayacak ve ikamet adreslerini de sponsorlarının adresi olarak gösterebilecekler. Eğer siz de yükseköğretim mezunu iseniz ve mesleğiniz ile yeterliliğiniz varsa, hazırlık sürecinde dil kursuna da gidebilirim derseniz mutlaka bu Altın Vize’den yararlanın.

Kaynak: Berlin Danışmanlık – https://berlindanismanlik.com

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir