Finansal Özgürlüğe (Zenginliğe) Geçiş Formülü

Finansal Özgürlüğe (Zenginliğe) Geçiş Formülü

Finansal Özgürlüğe (Zenginliğe) Nasıl Geçilir?

Finansal özgürlük – finansal kölelik kavramlarından daha önceki yazılarımızda detaylı olarak bahsetmiştik. Kısaca para ile ilgili bir sorununuzun olmamasına, sürekli olarak oluşturduğunuz para kaynaklarınızdan para gelmesi sizi finansal olarak özgür bir birey yapmaktadır.

Günümüzde dört tip para kazanma yöntemi vardır. Bunları maddeler halinde bir sıraya koyacak olursak;

  1. Çalışan: Uzmanlığını ve yeteneklerini bir işe girerek aylık maaşla çalışan birey
  2. Serbest Meslek: Uzmanlığını ve yeteneklerini kendi kurduğu işinde – ufak şirketinde tek kişi olarak –  uygulayarak para kazananlar
  3. İş – Şirket Sahibi: Uzmanlığını ve yeteneklerini kendi kurduğu işinde aynı alanda uzmanlaşmış işgücünü çalıştırarak para kazanan şirket sahibi
  4. Yatırımcı: Farklı şirket ve işlere yaptığı yatırımdan para kazananlar

Para her yerde aynı olmasına rağmen kazanılma biçimleri bu şekilde farklılık göstermektedir. Para kazanan bir birey bu dört maddenin hepsinde aynı anda bulunabilir. Genellikle günümüzde para kazanma şekli olarak insanların % 90’ı ilk iki seçenekte çalışan ve serbest meslek grubunda yer almaktadır. Ancak % 10’luk kesim şirket sahibi veya yatırımcı alanında bulunmakta ve dünya üzerindeki kazancın da % 90’ını almaktadır. Aşağıdaki infografik görselde bu tablo çok net bir şekilde açıklanmıştır. Görseli inceledikten sonra aşağıdaki sorumuza cevap vermenizi istiyor ve devam ediyoruz.

Şimdi soru şu: Siz hangi bölümdesiniz?

İlk bölümde olan bir çalışan aylık maaş aldığı için çalıştığı süre içinde geçimini sağlayacaktır. Çalışırsa para kazanabilir ve kazandığı para miktarı da aylık olarak genellikle hep aynıdır değişmez. İkinci bölümde kendi işinizin başındaysanız yine çalıştığınız kadar kazanacaksınız. Bu kazanç ilk kısma göre daha yüksek olabilir fakat iki bölümün olumsuz tarafı siz işin başında olmadığınızda bu kazançların duracağı gerçeğidir.

Tablonun 3 ve 4.üncü bölümü ise finansal özgürlüğe geçmiştir. Kendileri işin başında olmasa dahi kurdukları sistem çalışacak ve sürekli bir kazanç getirecektir. Eğer sizin bir şirketiniz ve sizin için çalışan bir ekibiniz varsa ve siz işin başında durmak zorundaysanız yani siz olmadan işler aksıyorsa siz hala ikinci seçenekte takılıp kalmışsınız demektir. Bunu basit bir örnekle size açıklayabilirim. Bir doktor düşünün. Bir hastanede maaşlı çalışarak ilk maddenin gerekliliklerini yerine getirmektedir. Bu doktor aynı zamanda bir muayenehane de açıp özel hasta da alabilir ve bu şekilde ikinci bölümde serbest çalışan olarak da kazanç sağlayabilir. Fakat bu kazancı işin başında kendisi olduğu sürece devam edecektir. Doktorumuz büyük bir klinik (şirket) açıp yanına başka doktorları alır çalıştırırsa o zaman bir işletme sahibi – patron olacak ve kendisi işin başında olmasa dahi şirketi kendisine sürekli kazanç getirecektir. 3.cü bölümde başarılı olan doktorumuz aynı zamanda başka işlere de yatırım yaparak (bir şirkete ortak olmak, hisse senedi almak, gayrimenkul yatırımları v.s.) parasından para kazanabilir ve böylece artık bir yatırımcı olarak sürekli gelir kaynakları oluşturmuş olur.

Şimdi siz hangi bölümde olduğunuza ve diğer bölüme nasıl geçeceğinize karar verin. Şunu da bir köşeye not alın: PARA KAZANMAK İÇİN PARA GEREKMEZ! Günümüzde birçok yoldan bilgi ve yeteneklerinizle para kazanabilirsiniz. Bu yazılarımızda parasız nasıl sermaye yapabileceğinizi anlatacağız. Biz takip etmeye ve desteklemeye devam edin.

Alper..

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir