Korona Virüs Salgınının Bize Öğrettikleri

Korona Virüs Salgınının Bize Öğrettikleri

“Mültecileri hayatımızda istemezken kendi evimizde sığınmacı olduk..”

Olağandışı bir doğal afet, hastalık, salgın gibi durumlarda ne hale gelebileceğimizi ve bundan hangi dersleri çıkaracağımızı öğrenmiş olduk. Birçoğumuz korona salgınında işimizin başında olamadık veya işsiz kaldık. Çok az şanslı insan işini internet üzerinden yapabildiği için evinden de çalışma imkanı buldu ve bu şekilde geçimini idame ettirebildi. Bu ve bunun benzeri durumlar için maddi imkanlarımızın yani kendi yedek akçemizin olmasının zorunluluğunu da öğrenmiş olduk.

Hayatta daima temkinli, olası sorunları ön görüp hazır olmak zaten gerekli bir konu. Fakat birçoğumuz bunu hatırlamaz ve günlük, haftalık ve aylık yaşarız veya yaşamak zorunda kalırız. İşte bu tür bir doğal felaket (salgın, deprem v.s.) geldiğinde hazırlıksız yakalandığımız için tüm yaşamımız alt üst olur. Bu son yaşadığımız ve içinde bulunduğumuz salgın, bireyler olarak da olağandışı durumlara – gelişmelere ne kadar hazırlıksız olduğumuzu gösterdi. En önemlisi sağlığın önemini anlamamızı sağladı. Bir salgın ile bir günde tüm işinizden, gelirinizden mahrum kalabiliyorsunuz. Devletler ticari olarak kitlendiği için dünya ekonomik olarak durma noktasına gelince bu da tüm ticari hayatı olumsuz etkiliyor.

Peki ne yapılmalı?

Öncelikle tüm konularımızda bahsettiğim gibi var olan tüm borçlardan kurtulmamız gerekiyor. Borç sizi finansal köle yapar. İlk önceliğimiz finansal özgürlüğümüzü elde etmek olacaktır. Kredi kartlarınızı kullanmayı bırakın, alışveriş alışkanlıklarınızı değiştirin. Temel ihtiyaçlarınız dışında bir süre farklı alışveriş yapmazsanız zaten belirli bir süre içerisinde olan borçlarınız azalacak ve bitecektir.

Yine yeri gelmişken ünlü yatırımcı Warren Buffet’ın güzel bir tavsiyesini ekleyelim;

“Harcamalarınızdan kalanı değil, tasarruflarınızdan arta kalanı harcayın..”

Yapılması gerekenlerde en önemli ikinci nokta da “tasarruf” dur. Tasarruf etmek yeni bir hayat oluşturmaktır. Tasarruf küçük yaşlarda başlar. Hatırlar mısınız çocukken hemen hepimizin küçük birer kumbarası vardı. Bazılarımıza ailelerimiz bunu nasıl kullanacağımızı öğretti bazılarımız ise sadece bir aksesuar, oyuncak olarak sakladık. Belki hiç kullanmadık. İşte çocukken tasarruf yapmaya alışanlar, para biriktirmenin lezzetini alanlar şimdi en sağlam ve kazanan yatırımcılardır ve daima paraları vardır. Finansal durumumuzu güçlendirebilmek ve daima olaylara karşı hazır olma tasarruf ile mümkün olacaktır. En pahalı telefonu kullanmayalım, telefon operatörümüzün tarifesi yüksek ise daha avantajlı paketlere geçelim. Sigara içiyorsak kesinlikle bırakalım. Yürüyebileceğimiz bir yolu araçla veya toplu taşıma ile katetmeyelim. Kahvemizi evde içelim bir kahveye 15-20 tl vermeyelim. Elektriği, suyu, enerjiyi daha tasarruflu kullanalım. Zaman yönetimini öğrenelim ve günümüzü en verimli şekilde bir şeyler üreterek geçirelim ve bu yapılacakları kendisine göre planlayıp 21 gün uygulayan bir kişi bunu alışkanlık haline getirecek ve başarı yolunda en önemli adımı atmış olacaktır.

İlgili makale: Pasif Gelir 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir