Evden Çalışmak İçin gerekli Araçlar – Yeni Dünya Düzeni

Evden Çalışmak İçin gerekli Araçlar – Yeni Dünya Düzeni

Korona Virüs İle İş Yaşamı Değişiyor. Hazır Mısınız?

Korona virüs salgını ve karantina döneminin başlaması ile birçok alanda çalışma şekli de zorunlu değişmeye uğradı. Birçok şirket personelinin ofise gelmeden evden çalışmasını istedi ve bu yönde adımlar attılar. Artık beyaz yakalı dediğimiz şirket çalışanları tüm işlerini evlerinden belli çalışma platformları kullanarak yapmaya başladı. Eskiden ofiste 8 saat çalışan bir beyaz yakalıya bu durum daha iyi görünse bile birçok çalışan bu şekilde zaman sınırlaması olmadan daha fazla emek sarfetmektedir.

Korona Sonrası Evden Çalışma

Evden çalışmak için bir çalışana öncelikle temel bir teknolojik altyapı gerekmektedir. Bu altyapı, internet bağlantısı, cep telefonu, bilgisayar temel olarak bir çalışanın evinde, odasında bulunması gereken temel bir altyapıdır. Bu altyapıya sahipseniz artık işinizi (eğer işiniz fiziki beden gücüne dayanan bir iş değilse) evinizden yapabilirsiniz.

Temel altyapıya sahip bir çalışanlar genellikle birkaç aracı program ile uzaktan çalışma modeline geçmiştir. Bu tip çalışma modelinde rutin olarak günlük ve haftalık toplantılar yapılır, müşterilerle yazışmalar ve oluşan işlerin tamamlanması, raporlanması, projelerin tamamlanması gibi görevler yerine getirilir. Peki bu çalışma sürecinde genellikle hangi programlar kullanılmaktadır? Bu makalemizde sizler için bu programları inceledik ve en bilinenlerini bu yazımızda sizlere anlatacağız.

Evden Özgür Çalışma

 

Trello

Eğer bir şirkete bağlı olarak evinizden çalışıyorsanız işiniz için öncelikle proje yönetimi, ekip çalışması, platform üzerinden görev atama ve iş takibi yapabilmenize olanak sağlayan bir proje yönetimi platformudur. Şirket büyüklüğüne göre ücretli ve ücretsiz üyelik paketleri mevcuttur. Esnek ve kolay bir iş yönetim, proje yönetim, iş takibi platformudur. Eğer sizin de bir ekibiniz ve ortak çalışma hedefleriniz varsa bu platformu rahatlıkla ekip üyeleri ile birlikte kullanabilirsiniz. Trello gibi birçok benzer platform bulunmaktadır.

Skype

Yakın zamanda microsoft’un satın aldığı bir platform olan Skype internet telefon görüşmesi, sesli ve görüntülü konuşma, görüntülü arama yapılırken dosya ve ekran paylaşımı, tele – görüntülü konferans sistemi gibi birçok özelliğe sahiptir. Esnek ve kolay kullanımından dolayı birçok firma ve kişi tarafından tercih edilmektedir. Programı hem web hem de mobil cihazlarınızdan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Zoom

Zoom programı da aynı skype gibi çalışmaktadır. Korona virüs ile birlikte popüler olan zoom da birçok online eğitim, uzaktan tele konferans, görüntülü konferans yapabilme gibi özelliklere sahiptir. Ücretsiz versiyonunda 40’ar dakikalık görüşmeler yapmaya izin vermektedir.

Drive (Bulut Yükleme, Depolama)

Google drive, microsoft one drive gibi mail hesapları ile alınabilen ve dosyalarınızı bu hesabınızın bulut depolama alanında saklamanıza, iş arkadaşlarınızla paylaşmanıza yarayan bir bulut depolama sistemidir. Belli bir kotaya kadar ücretsizdir ve dosya saklamak için güvenlidir.

Bu yazımızda bir şirkete bağlı olarak evinden çalışanlar ve çalışacaklar için gerekli olan programları size anlattık. Diğer yazımızda ise değişen yeni dünya düzeninde artık bir işi olmayan ve einde olanların nasıl online işler yapacağı, kendi işlerini nasıl kuraklarından ve neler yapabileceklerinden bahsedeceğiz. Yazılarımızı takip edin sağlıkla kalın.

Evden kendine yeni iş kuracak olanlar şu yazılarımızı da okuyabilirler: pasif gelir yaratmak

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir