Finansal Özgürlük ve Pasif Gelir Oluşturma Yolları

Finansal Özgürlük ve Pasif Gelir Oluşturma Yolları

Aşağıda anlatacaklarım kendi kendime uyguladığım yol ve metodlardır. Kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Finansal özgürlük ve pasif gelir yolları oluşturma konusuna girmeden önce size bir soru sormak istiyorum.

Ne Kadar Özgürsünüz?

Evet. Gayet net bir soru. Ne kadar özgürsünüz? Şu an işinizden kovulsanız veya işinizi bıraksanız aynı standartta kaç gün hayatta kalabilirsiniz? Elinizde sizi belli bir süre de olsa geçindirecek ne kadar paranız, birikiminiz var? 1 gün, 1 hafta, 1 ay veya 1 yıl? Elbette bu süre ne kadar uzunsa o kadar özgür olacaksınız. Özgürlük sizi sağlıklı ve psikolojik olarak dirençli yapar. Bu sorunun cevabına göre artık önlem almanın gerekliliğini anlamış olacaksınız.

Önce hedefleriniz olsun. Hedef koymadan başarıya ulaşamazsınız.

Finansal Özgürlüğe Geçiş

Dünyanın en zengin iş insanı – yatırımcısı Warren Buffet’ın da dediği gibi “Uyurken para kazanmanın bir yolunu bulamazsan ölene kadar çalışmak zorunda kalırsın” sözünü hatırlayarak finansal özgürlüğünü sağlayacak sistemi kurman gerekiyor. Peki buna nasıl başlayacağız diye soracaksınız. Finansal özgürlüğe geçmek için atılacak adımları aşağıda kısaca açıklayacağım. Aşağıda yer alacak maddeler kendi içerisinde bir konudur. Şimdilik size önemli kavramları vererek giriş yapacağım. Finansal özgürlüğü elde etmek için öncelikle düşünce biçiminizi değiştirmeniz ve finansal kavram ve tanımlara hakim olmanız öncelikli koşuldur.

 

Finansal Özgürlüğe İlk Adım

1- Finansal kavramlarla tanışın ve bunların işleyişini iyi öğrenin

Enflasyon: Dolanımda bulunan para miktarı ile malların ve hizmetlerin toplamı arasındaki açığın büyümesi nedeniyle ortaya çıkan ve fiyatların toptan yükselişi, para değerinin düşmesi – erimesi biçiminde kendini gösteren ekonomik ve parasal süreçtir. Eğer ülkenizde enflasyon varsa paranız sürekli cebinizde eriyecek ve her geçen gün alım değeri düşecektir.

Faiz: Piyasa açısından bakarsak faizi, tasarruf sahibinin, tasarrufunu, ihtiyacı olana belirli süre için kullandırmasının karşılığı olarak aldığı bedel olarak tanımlayabiliriz. Ekonomi bilimi açısından faiz iki farklı biçimde tanımlanır: (1) Bir borç anlaşmasının satışı sonrasında elde edilen getiri miktarı, (2) Üretim amaçlı olarak kullanılan sermayenin getiri oranı. (mahfiegilmez.com)
Bunlara ek olarak, piyasa ekonomisi, dünya ekonomisi, merkez bankalarının faiz kararları, altın, gümüş gibi kıymetli metallere yatırım, fon sepetlerine (hisse senetleri) yatırım, borsanın ve yabancı piyasaların takibi ve işleyişi, güncel ekonomik durum ve politikaların global çerçevede takibi ve değerlendirilmesi gibi kavramları iyi anlamak ve öğrenmek gerekiyor. Bu aşamadan sonra finansal özgürlük planınızı daha verimli yapabileceksiniz.
2- Tasarruf Yapın
Her ne iş yapıyorsanız mutlaka kazancınızın %20 sini birikime ayırın ve değerini kaybetmeyecek şekilde düzenli artan bir oranda biriktirin. Bu süreçte riskli yatırımlardan kaçının ve yatırımlarınız için sepet oluşturun. Birikim yapmayı alışkanlık haline getirin. Kısa bir süre sonra yaptığınız ve yapacağınız işlerde kendinizi çok güçlü hissedeceksiniz. Bir kenarda paranızın, yatırımlarınızın olması size güç ve cesaret verecek.
3- Gelir Getirecek İşler Bulun
Birikim yaparken ayrıca gelir getirecek işler bulun ve yapmaya başlayın. İşlerinizi öyle bir planlayın ki siz başında olmasanız bile kendi kendine çalışıyor ve size kazandırıyor olsun. Kısaca bir sistem kurun. Bu işler internet üzerinden yapılacak işler olduğu gibi fiziki işler de olabilir. Örneğin bir mesleki (dil, bilgisayar, sınav hazırlık v.s.) kurs açtınız ve en iyi öğretmenlerle öğrenci başına bir yüzde ile anlaştınız. Reklamınızı iyi bir şekilde yapıp öğrenci almaya başladıktan sonra kurumun başında durmasanız bile öğrenciler gelecek ve siz paranızı kazanacaksınız. İnternet üzerinden de e-ticaret, online eğitim, içerik üretme gibi konulara odaklanıp bir süre sonra reklam gelirleri elde etmeye başlayabilirsiniz.
4- Birikimlerin Yatırıma Dönüştürmek
Birikimleri sürekli gelir getirecek iş modellerine (şirketlere ortak olma v.s.) veya en kazançlı gayrimenkul yatırımlarına yönlendirebilirsiniz.
Bir önceki seçenekte akarımızı da sağladıktan sonra bize finansal özgürlüğümüzü getirecek yatırım modellerine yatırım yapmak olacaktır. Benim en sevdiğim ve en karlı model kredili konut almaktır. Bu yol çok fazla kazançlıdır. Kredi ile peşinatınıza yüksek kredi alabilirsiniz. 1’e 4 kredi ile alınan bir konutun her sene değeri yükselir ve buradan bir kazanırsınız. Taksitleriniz değişken değildir ve sabit olduğu için enflasyonda varsa ilerleyen dönemlerde taksitler kiranın altına bile düşecektir. Aldığınız kiralar da faizinizi öder. Kredili aldığınız bir evi kısa süre sonra satmak isterseniz bile size peşinatınızdan daha fazla para bırakacaktır. Bu konuyu youtube da Cihat Çiçek beyefendi çok iyi ve daha matematiksel anlatıyor. Ayrıca Robert Kiyosaki de ticaretten para kazanıp yatırımını gayrimenkule yaparak büyük yatırımcılar arasına girmiştir. Kiyosakinin kitaplarını okumanızı da şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir